ROLA KOMÓREK CD34+

Komórki CD34+ to pluripotencjalne komórki macierzyste, które produkowane są w szpiku kostnym. Komórki CD34+ przenoszone są przez układ krwionośny po organizmie dzięki czemu mogą dotrzeć do praktycznie każdej komórki i organu w ciele. Uważane są za prymitywną formę komórek, niezróżnicowanych i pluripotencjalnych, dzięki czemu mają zdolność do różnicowania się w różne typy komórek somatycznych w dowolnej części ciała, tam gdzie jest to wymagane. W przypadku Bartonelii istotny jest fakt iż mają zdolność w różnicowanie się w komórki śródbłonka  i czerwone krwinki (tak samo jak w monocyty, makrofagi, neutrfile, bazofile,eozynofile, komórki dendrytyczne, płytki krwi, komórki typu T, Komórki typu B, komórki NK). Kiedy organizm potrzebuje specyficznych komórek, na przykład komórek śródbłonka w celu naprawy uszkodzenia w naczyniach krwionośnych, wówczas w miejsce uszkodzenia wysyłane są komórki CD34+, które zróżnicują się w komórki śródbłonka i naprawią uszkodzenie. Komórki śródbłonka wyścielają wszystkie naczynia krwionośne w organizmie dlatego taka stała naprawa utrzymuje wyściółki naczyń krwionośnych w zdrowiu. Bartonella wykorzystuje ten proces do własnych celów. Bakteria ta żyje głównie wewnątrz komórek śródbłonka. Wchodząc do komórek CD34+ natychmiast przenoszona jest do miejsca w ciele gdzie zachodzi stan zapalny śródbłonka. Umożliwia im to uzyskanie dostępu do odpowieniej niszy, której potrzebują i to w miejscach, w którch integralnośc śródbłonka jest już naruszona.  Po dostaniu się do naczyń krwionośnych Bartonella zaczyna wychwytywać czerwone krwinki jako źródło składników odżywczych.

Ogólnie rzecz ujmując, każda część ciała, która doświadcza stanu zapalnego, przywołuje komórki CD34 +. Tak więc, gdy bakterie Bartonella zainfekowały komórki CD34 + to wraz z nimi zostaną przeetransportowane do odpowiedniej części ciała gdzie będą mogły rozpocząć swój proces kolonizacji, a w związku z tym zaczną pojawiać się objawy związane z toczącą się infekcją.

Ważny jest również aspekt, że Bartonella porafi zahamować naturalną śmieć komórki tzn. nie dopuszcza do apoptozy. Genralnie zainfekowane komórki nie ulegają apoptozie czyli zniszczeniu. Bartonella hamuje zdolność baterii do to tego typu obumierania.

Dlatego też w terapii bartonelozy niezwykle waża jest ochrona śródbłonka. W celu ochrony śródbłona Buhner poleca:

  • Rdest japoński 
  • EGCG
  • L-arginine (Uwaga: jeśli masz aktywną infekcję wirusem opryszczki, ospy wietrznej lub półpaśca nie używaj L-argininy)