PRUSZNIK AMERYKAŃSKI (ANG. RED ROOT)

Pospolite nazwy:

Prusznik amerykański, Red Root, Ceanothus americanus.

Opis rośliny:

Prusznik amerykański należy do rodziny Rhamnaceae. Prusznik amerykański naturalnie występuje począwszy od południowo-wschodniej Kanady przez wszystkie stany na wschód od rzeki Mississippi. Gatunki znacznie różnią się od siebie wyglądem. Wewnętrzna kora korzenia jest jasnoczerwona. Wysuszony korzeń staje się bardzo twardy. Liście prusznika są owalne z ostrym końcem, a małe kwiatki o charakterystycznej koronie osadzone na długich szypułkach są zebrane w owalno-cylindryczny kwiatostan. Częścią stosowaną w lecznictwie jest korzeń lub wewnętrzna kora. Różne gatunki prusznika mogą być stosowane zamiennie.

Działanie:

Stymulacja układu chłonnego. Działa przeciwzapalnie na wątrobę i śledzionę. Jest też środkiem regenerującym, ściągającym, przyspieszającym zdrowienie, antyseptycznym, wykrztuśnym, przeciwskurczowym, bardzo silnie zwiększa krzepliwość krwi.

Działanie:

Prusznik amerykański jest ważnym ziołem, gdyż wspomaga usuwanie martwych komórek z układu chłonnego. W związku z odpowiedzią system odpornościowy w ostrej lub przewlekłej fazie choroby, leukocyty niszczą patogeny, które są następnie wprowadzane do limfy. Proces leczenia może ulec niekiedy bardzo znacznemu przyspieszeniu, jeżeli układ chłonny będzie w stanie szybko usuwać z organizmu martwe komórki patogenów. Zioło wykazuje szczególnie silne działanie, jeśli w jakiejkolwiek części układu chłonnego występują obrzęki, stany zapalne lub zakażenia. Dotyczy to opuchniętych węzłów chłonnych, migdałków, śledziony, wątroby oraz wyrostka robaczkowego. Prusznik amerykański zwiększa również produkcję limfocytów węzłach chłonnych, głównie limfocytów T.

Sposób użycia w bartonelozie wg. protokołu Buhnera:

Nalewka: 1/4 -1/2 łyżeczki nalewki z Red root 3 razy dziennie

Przepis na nalewkę wg.Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 50 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu. 25 g zioła zalać 125 ml alkoholu 50 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 62,5 ml spirytusu z 62,5 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Skutki uboczne:

Nie odnotowano skutków ubocznych.

Przeciwwskazania:

Prusznik amerykański nie jest wskazany u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe i kobiet w ciąży.

Interakcje:

Możliwa interakcja zioła z lekami przeciwzakrzepowymi.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj