GŁÓG DWUSZYJKOWY (ŁAC. CRATAEGUS OXYACANTHA)

Pospolite nazwy:

Głóg dwuszyjkowy, Hawthorn Berry, Crataegus oxyacantha, Shan Zha.

Opis rośliny:

Głóg dwuszyjkowy nalezy do rodziny Rosaceae. Głóg ma liście z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, owoce jasnoczerwone, kuliste, zawierające dwie lub czasem trzy pestki. Głóg występuje w całej Europie, w Azji, Afryce Północnej.

Działanie:

Wykazuje działanie w związku z niemalże wszystkimi objawami chorób serca: miażdżycą, zaburzeniem rytmu serca, zastoinową niewydolnością serca, nadciśnieniem oraz chorobą naczyń obwodowych. Roślina obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne w całym ciele, obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje pracę serca, spowalnia  i normalizuje bicie serca.

Buhner poleca głóg dwuszyjkowy przy infekcji bakterią Bartonelli. Stosowany jest również w boreliozie i innych koinfekcjach.

Sposób użycia w bartonelozie wg. protokołu Buhnera:

Nalewka stężenie 1:5: 1/4 – 1/2  łyżeczki 3 razy dziennie

Przepis na nalewkę wg. Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu. 100 g suszonych owoców zalać 500 ml alkoholu 60 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 312 ml spirytusu z 188 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Skutki uboczne:

Głóg działa łagodnie i powoli, jednak działanie to utrzymuje się przez długi czas i generalnie nie obserwuje się szkodliwych skutków ubocznych. Należy go jednak unikać przy niskim ciśnieniu.

Przeciwwskazania:

Nie są znane żadne przeciwwskazania do stosowania głogu.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj